- čtvrtek 29. 9.
- Strahov: minulost a budoucnost
Pódium
19.15
Zahájení festivalu
Zahájení festivalu se zakladatelem Paměti národa Mikulášem Kroupou a hosty
20.00
Koncert Barbory Polákové
Zpěvačka a herečka Bára Poláková je pětinásobnou držitelkou hudebních cen Anděl, které jí
přinesla obě její dosavadní alba. Je autorkou či spoluautorkou textů i hudby a také většiny námětů svých videoklipů.
20.45
Koncert Vladimíra Merty
Vladimír Merta je český písničkář, publicista, spisovatel, fotograf, architekt a filmový režisér. Během listopadových událostí roku 1989 byl Merta jednou z tváří sametové revoluce.
21.30
Koncert Igora Orozoviče
Člen činohry Národního divadla skládá písně i scénickou hudbu, hraje na klavír a zpívá. Letos na jaře spolu s dvacítkou muzikantů z různých zemí společně nahráli píseň Nevzdám se, kterou odsoudili válku na Ukrajině.
Stan
17.00–18.50
Debata Vize Strahova
Velkolepý stadion, historická památka i opuštěné místo uprostřed města. Jaká bude nová identita Strahova? Debatovat budou zástupci organizací, které na stadionu aktuálně působí, i architekti a urbanisté, kteří se budoucí podobou a využitím Strahova dlouhodobě zabývají.
Studio 1
16.45–17.45
Debata Sokol dříve a dnes
Letos si připomínáme 160 let od založení Sokola. VIII. slet v roce 1926 se poprvé odehrál na nově vybudovaném Strahovském stadionu. O minulosti i současném fungování Sokola budou debatovat historička Kateřina Pohlová a náčelnice Eva Řibřidová z České obce sokolské
17.45–19.00
Projekce a debata Dvojí tvář Spartakiád
Nejmasovější a nejpropracovanější politický rituál celého východního bloku, nebo svého druhu lidový karneval? Dokument se na fenomén hromadného cvičení dívá nejen pohledem propagandy, ale i samotných cvičenců. Následovat bude debata s tvůrci Terezou Bernátkovou a Petrem Roubalem.
21.00–01.00
Afterparty s DJs
Festivalové dny uzavřeme s DJs v komorním a zároveň surovém prostředí Studia 1
Studio 2
15.45–16.10
Divadlo Paměti národa: HOE LANG BLIJFT U IN NEDERLAND?
Inscenace „Jak dlouho zůstanete v Nizozemsku?” zpracovává téma domova, emigrace a sžívání se s novou kulturou. Vytvořili ji středoškoláci během letní divadelní dílny na základě vyprávění Jaroslava Hutky.
16.15–16.45
Koncert Jaroslava Hutky
Český folkový hudebník, skladatel a písničkář byl významným představitelem normalizačního disentu. Po jedenácti letech, které strávil v nedobrovolné emigraci, se po sametové revoluci vrátil do vlasti.
18.15–19.00
Debata Chceme světlo
V říjnu roku 1967 studentům ze strahovských kolejí došla trpělivost s věčnými výpadky elektřiny. Jejich spontánní protest ale komunistická policie brutálně potlačila. Takzvané „strahovské události“ připomene debata s pamětníkem, kterou uvede správce portálu Paměť národa Michal Šmíd.
Jižní tribuna
16.00–19.00
Hra Za Pižďuchy po Strahově (pro děti)
Stopovací hra pro mladší návštěvníky, ve které se vydají po stopách prapodivných tvorů Pižďuchů, zahrají si obří piškvorky, zaskáčou panáka, vyluští několik záhad nebo si zatvoří ve výtvarném koutku.
17.00–18.00
Komentovaná procházka Stadion Strahov a jeho historie
Procházka s průvodcem po stadionu a okolí představí místo radosti z pohybu a setkávání i méně známé temné příběhy spojené s koncem druhé světové války. Program začíná u info stanu na začátku tribuny.