Festival

Paměti národa

O projektu

Oslavy 20 let 

Už 20 let nezisková organizace Post Bellum sbírá příběhy 20. století a ukládá je do sbírky Paměť národa. Za tu dobu shromáždila přes 6 500 svědectví veteránů, disidentů, politických vězňů a dalších pamětníků významných momentů moderních dějin. Na podzim Post Bellum připravuje narozeninové oslavy, které vypuknou ve čtvrtek 14. října na Strahovském stadionu, na místě připravovaného pražského Institutu Paměti národaBude zde slavnostně zahájena dočasná výstava a při té příležitost je veřejnost zvána na velkou narozeninovou oslavu s hudbou a občerstvením.
Ten samý den začne Festival Paměti národa, který potrvá do 21. října. V rámci festivalu bude možnost navštívit na řadě míst republiky programy věnované příběhům 20. století nebo si vybrat z knihovny pořadů Paměti národa a uspořádat vlastní projekci či setkání pro přátele a sousedy.
Oslavy 20 let Post Bellum vyvrcholí 29. listopadu otevřením multimediálního muzea 20. století, prvního Institutu Paměti národa v Pardubicích. 

 

Co je Paměť národa?

V těchto dnech slavíme 20. narozeniny. Ale slavit by bylo málo. Dvě dekády práce nás zavazují. Pamětníci  odcházejí, jejich zkušenost však dnes, možná víc než v minulosti, potřebujeme jako hráz proti populismu a autoritářským pokusům omezovat naše svobody a lidská práva. Demokracii a svobodu jsme sametovou revolucí nezískali jednou provždy. I dnes ji musíme chránit a pečovat o ně.
Dokumentujeme 
Paměť národa je největší online přístupná sbírka vzpomínek v Evropě. Od roku 2008 ji budují lidé z organizace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem, Ústavem pro studium totalitních režimů a dalšími partnery. Najdete v ní tisíce audio i video nahrávek, tisíce svědectví, osudů a zkušeností předchozích generací.
Vyprávíme
Tvoříme rozhlasové a televizní dokumenty. Příběhy vyprávíme v online Magazínu Paměti národa, na sociálních sítích nebo  v podcastech.Vydáváme publikace i komiksové knihy pořádáme výstavy.
Vzděláváme
Učíme žáky i studenty poznávat nedávnou minulost. Zapojujeme je do dokumentační práce. Pořádáme debaty, exkurze i zážitkové workshopy.
Pomáháme
Nabízíme pamětníkům, hrdinům 20. století, pomocnou ruku, pomáháme jim v jejich každodenních potřebách,  připravujeme pro ně program pro aktivní stáří, umožňujeme, aby byli užiteční a setkávali se s mladými lidmi a nabízíme finanční pomoc.